Világnézet-felmérés

Világnézet-felmérés

A 2014. szeptemberi felmérés eredményei

2015. március 02. - világnézet.felmérés

Az istenhit vs. ateizmus témájában meghirdetett kérdőív első válasza 2014. szeptember 10-én, utolsó megvizsgált válasza pedig szeptember 22-én érkezett be. A kérdőívet a lezárásig (a duplán beérkezett íveket leszámítva) 229 fő töltötte ki, azonban nem minden kérdésnél adott mindenki értékelhető választ, így egy adott kérdés vizsgálatánál nem vesszük figyelembe a nem értelmezhető adatokat. Azoknál természetesen külön jelzem ezt.

A kérdőív (amely meglátogatható itt: http://goo.gl/dLQdgf) sokkal inkább figyelemfelkeltő, mintsem reprezentatív, ugyanis kvótaellenőrzés és a célcsoportok azonos súlyozása híján, valamint a kis minta miatt a kiértékelés torzulhatott a valós képhez képest. Éppen ezért a kapott eredményekről nem vonható le egyértelmű következtetés a társadalomra nézve; az adatokat csak és kizárólag a kérdőívet kitöltőkre kell vonatkoztatni.

A kérdőív a fenti ok miatt sem megy át mély elemzésen, pusztán az eredmények megmutatására szorítkozok.

A központi téma az istenhit vs. ateizmus, tehát az egyes kérdésekre adott válaszok arányait abban a tekintetben vizsgálom, hogy a hívők, ateisták stb. mekkora hányada jelölt be bizonyos típusú választ, azaz hogy mely válaszok mely világnézetű személyekre jellemzők.

A kérdőív kitöltőit ezen kérdés alapján válogattam szét:

Kérem, jelölje meg, melyik állítás áll Önhöz legközelebb.

 

a) Hiszek abban, hogy több isten létezik.

 

b) Valószínűnek tartom, hogy több isten létezik.

 

c) Hiszek egy Isten létezésében. (Szentháromság is ide tartozik.)

 

d) Valószínűnek tartom Isten létezését.

 

e) Nem tudom eldönteni, hogy van-e Isten, mert nincs elég ismeretem hozzá.

 

f) Nem tudom eldönteni, hogy van-e Isten, mert a kérdés eldöntését elméletileg is lehetetlennek tartom.

 

g) A vallások isteneiben nem hiszek, de egy azoktól független, nem személyes entitás létezését elképzelhetőnek tartom / agnosztikus vagyok a nem személyes entitás irányában.

 

h) Biztos vagyok benne / valószínűnek tartom, hogy semmilyen Isten sem létezik.

 

A kitöltők 0,4%-a hisz több isten létezésében, illetve ugyanennyi tartja ezt valószínűnek. 38,4% hisz 1 Istenben biztosan, és mindössze 2,6% jelölte az óvatosabb lehetőséget, miszerint valószínűnek tartja a létezését. Akik az ismerethiányra hivatkoztak döntésképtelenségüket illetően, szintén elhanyagolható, 0,9%-os aránnyal rendelkeznek. Ennek több mint 6 és félszerese az erős agnosztikusok aránya (6,6%), vagyis akik szerint elvileg sem eldönthető a kérdés, miszerint van-e Isten vagy nincs. Akik nem hisznek a személyes Istenben, de egy személytelen isten létezését elképzelhetőnek tartják, azok aránya 14,4%. Az ateisták képviselik a teistákon túl a kitöltők másik jelentős hányadát (34,1%). Végül, akiket nem lehetett besorolni sehová az egyénileg megadható válaszuk alapján sem, az ő arányuk 2,2%. Ezek a számok bár szemléletesnek tűnnek, de nem szabad túl sok következtetést levonni belőlük, mert a kérdőív több világnézeti csoportban lett meghirdetve. Ez azt jelenti, hogy a társadalom egészét tekintve mások lehetnek az arányok, mint amit a kérdőív sugall. Az arányok atekintetben fontosak nekünk, hogy lássuk, az egyes kérdésekre való válaszoknál hogyan oszlik meg a különböző világnézetű emberek csoportja, ha ismerjük a „tartályunk tartalmát”, vagyis hogy milyen személyek között végeztük a felmérést.

Aki a „Hiszek egy Isten létezésében.” vagy a „Valószínűnek tartom Isten létezését.” választ jelölte be, a későbbiekben teistáknak (94 fő), a „Nem tudom eldönteni, hogy van-e Isten, mert nincs elég ismeretem hozzá.” (gyenge agnosztikus) és a „Nem tudom eldönteni, hogy van-e Isten, mert a kérdés eldöntését elméletileg is lehetetlennek tartom.” (erős agnosztikus) válaszokat bejelölőket agnosztikusoknak (17 fő), az „A vallások isteneiben nem hiszek, de egy azoktól független, nem személyes entitás létezését elképzelhetőnek tartom / agnosztikus vagyok a nem személyes entitás irányában.” lehetőséget kiválasztókat személytelen istent lehetségesnek tartóknak (Sz. I. L. T.) (33 fő), végül pedig a „Biztos vagyok benne / valószínűnek tartom, hogy semmilyen Isten sem létezik.” választ bejelölőket ateistáknak (78 fő) nevezem. A politeisták aránya annyira kicsi, hogy lehetetlen róluk statisztikai következtetéseket levonni, így velük nem foglalkozok érdemben (1 ember jelölte be, hogy ő sok istenben hisz, és szintén 1 személy jelölte meg, hogy valószínűnek tartja sok isten létezését). Fokozottan felhívom a figyelmet arra, hogy az agnosztikusok és a személytelen istent elképzelhetőnek tartók aránya annyira kicsi, hogy az ő adataikkal még jóval körültekintőbben kell bánni, mint a kifejezetten teistákéval vagy az ateistákéval, akiknek mintaszáma nagyobb. Ez a fenntartás az egész kérdőívre fennáll, ezt tartsuk emlékezetben!

A 229 főből 142 a férfi (62,0%) és 87 a nő (38,0%), amely nagyjából 2/3-1/3 aránynak felel meg. Az ateistáknál az arány még inkább a férfiak felé húz, ugyanis 75,6%-uk férfi, és mindössze 24,4%-uk nő. Az agnosztikusok körében is hasonló az eloszlás: 75,0%-uk férfi, és 25,0%-uk nő. A teistákat illetően jóval kiegyenlítettebb a helyzet: 53,2% a férfi és 46,8% a nő, s tekintve a kérdőív összes kitöltőjénél a férfiak-nők arányát, a kitöltők egészére nézve ez azt jelentheti, hogy valamivel fogékonyabbak lehetnek a nők az istenhitre. Azonban akik csak személytelen istent tudnak elképzelhetőnek tartani, náluk még inkább kiegyenlített a helyzet, ugyanis pontosan fele-fele arányban vannak közöttük nők és férfiak (16-16 fő).

226 személy adott meg valid életkort. Az ő átlagéletkoruk 31,9 év. Az ateistáké 34,5, a teistáké 30,4, az agnosztikusoké 32,0 év. Azok közül, akik a személytelen istent tartják csak elképzelhetőnek, az érvényes életkort megadók átlaga 30,0 év.

A településtípusok szerinti megoszlás a következő ábrákon látható.

1.png 2.png 3.png
4.png 5.png


(Az ’NE’ a nem egyértelműen besorolható világnézetűek csoportját jelenti.) A kitöltőkre nézve az látható, hogy míg a fővárosban és a megyeszékhelyeken közel egyenlő a hívők és az ateisták aránya, a vidéki városokban másfélszer, a községekben pedig több mint kétszer akkora a teisták aránya az ateistákhoz képest. A falvakban érdekes módon pedig az ateisták kerülnek többségbe, ugyanakkor annyira kevés kitöltő lakik faluban (14 fő), hogy az itt feltárt arányokkal még óvatosabban kell bánni.

A kitöltők 29,3%-a humán, 38,9%-a reál beállítottságú. 29,3%-uk vegyesen érdeklődik vagy érdeklődött a tantárgyakhoz, és mindössze 2,6% egyikhez sem. Nem volt olyan személy, aki (még) ne tanult volna iskolában.

6.png 7.png
8.png 9.png

Kérem, értékelje egy hétfokú skálán, mennyire hisz Istenben. Az 1 azt jelenti, hogy (szinte) egyáltalán nem, a 7 pedig, hogy (szinte) teljes mértékben hisz Istenben. Ha Ön szerint ez nem fejezhető ki egy skála segítségével, akkor hagyja ki a kérdést.

Ennél a kérdésnél az 1-től 7-ig megadott válaszok aránya rendre: 35,8%, 5,7%, 2,2%, 2,6%, 5,2%, 6,1%, 28,8%, a fennmaradó 13,5% nem válaszolt a kérdésre. Még egy hozzáfűzés a kérdés szövegéhez: Volt, aki kifogásolta megjegyzésében a „szinte” kifejezést. Ennek magyarázata a következő: Egyrészt zárójelbe tettem, ami azt jelenti, hogy nem feltétlenül kell oda érteni. Másrészt pedig azért van ott a „szinte” szó, mert elképzelhető, hogy egy 7-es fokú skálán az illető ugyan 1-est vagy 7-est jelölne, de egy 100-as fokú skálán mondjuk 3-ast vagy 98-ast. Mivel ilyen szinten nincs értelme árnyalni a válaszadást (nem is lehetne), a „szinte” szóval jelölöm azt, hogy nyilván egy 7-es fokú skála nagyobb bizonytalanságot elvisel, mint egy pl. 100-as fokú. A teistáknál volt egy olyan személy, aki ennél a kérdésnél 1-est jelölt a skálán, később kifejtette, hogy Isten az emberi fejekben létezik.

10.png

Kérem, jelölje meg, melyik állítás áll Önhöz legközelebb.

 

a) Isten személyes Isten, tehát beleavatkozik a mindennapi élet dolgaiba.

 

b) Isten többnyire az emberre / a teremtett világra bízza a történéseket, de olykor beleavatkozik az eseményekbe.

 

c) Isten elindította a világmindenséget, majd hagyta, hogy minden a törvényszerűségek szerint működjön.

 

d) Istennek semmilyen hatása nincs és nem volt a világmindenségre, így vagy attól függetlenül létezik, vagy nem létezik.

 

Volt egy egyéb lehetőség is. Akit nem lehetett besorolni a fenti kategóriákba, nem egyértelműként (NE) jeleztem.

11.png 12.png
13.png 14.png

Kérem, jelölje meg, melyik állítás áll Önhöz legközelebb.

 

a) Isten az univerzumon kívül van.

 

b) Az univerzum Isten része.

 

c) Isten egyenlő az univerzummal.

 

d) Isten az univerzum része.

 

e) Isten nem létezik.

 

15.png 16.png
17.png 18.png

Ön szerint létezett Jézus?

 

a) Biztos vagyok benne, hogy létezett.

 

b) Valószínű, hogy létezett.

 

c) Nem tudom eldönteni, hogy létezett-e.

 

d) Valószínűleg nem létezett.

 

e) Biztos vagyok benne, hogy nem létezett.

 

Volt egyéb lehetőség is, amit ha nem lehetett besorolni, akkor NE-ként jelöltem szokás szerint.

19.png 20.png
21.png 22.png

Ön hogyan áll ahhoz az állításhoz, hogy egy teáskanna kering a Föld és a Mars bolygó között?

 

a) Hiszek a teáskanna létezésében.

 

b) Nem tudom eldönteni, hogy létezik-e a teáskanna.

 

c) Nem hiszek a teáskanna létezésében.

 

23.png 24.png
25.png 26.png

Figyelemre méltó, hogy akik Isten felé agnosztikusok, azok jelentős hányada (holtversenyben azokkal az agnosztikusokkal, akik nem hisznek a teáskannában) a teáskanna felé is „agnosztikus”.

Ön szerint az alábbi tényezők milyen mértékben felelősek az ateizmus kialakulásáért egy ember életében általában?

 

Az egyes szempontokat 1-től 7-ig kellett értékelni, ahol az 1-es jelenti azt, hogy „egyáltalán nem felelős”, a 7-es pedig, hogy „teljes mértékben felelős”.

27.png
Ön szerint melyik világvallás áll legközelebb az ateizmushoz?

 

a) Keresztény / keresztyén

 

b) Zsidó

 

c) Iszlám

 

d) Hindu

 

e) Buddhizmus

 

f) Egyik sem

 

g) Nem tudom

 

28.png 29.png
30.png 31.png


Ön szerint a világon az ateisták vagy a valamilyen istenben hívők vannak többségben?

 

a) Az ateisták

 

b) A valamilyen istenben hívők

 

c) Közel egyenlően lehetnek

 

d) Nem tudom

 

Ebben a kérdésben a 4 csoport gyakorlatilag egyetért.

32.png 33.png
34.png 35.png


Ön szerint Magyarországon az ateisták vagy a valamilyen istenben hívők vannak többségben?

Itt ugyanezek voltak a válaszlehetőségek.

36.png 37.png
38.png 39.png

Látható tehát, hogy itt már kisebb arányban gondolják úgy a kitöltők, hogy a valamilyen istenben való hívők vannak többségben Magyarországon, mint ahogy globálisan gondolják.

Ön szerint a világon az ateisták vagy a keresztények / keresztyének vannak többségben?

 

a) Az ateisták

 

b) A keresztények / keresztyének

 

c) Közel egyenlően lehetnek

 

d) Nem tudom.

 

40.png 41.png
42.png 43.png


Ön szerint Magyarországon az ateisták vagy a keresztények / keresztyének vannak többségben?

Itt ugyanazok voltak a válaszlehetőségek, mint az előzőnél.

44.png 45.png
46.png 47.png

Ön szerint melyik a legkárosabb világnézet az alábbiak közül?

 

a) Keresztény / keresztyén világnézet

 

b) Zsidó világnézet

 

c) Iszlám világnézet

 

d) Hindu világnézet

 

e) Buddhista világnézet

 

f) Ateista világnézet

 

g) Ezoterikus világnézet

 

h) Egyik sem káros

 

i) Nem tudom

 

48.png 49.png
50.png 51.png

A következő kérdés egyéni választ kívánt, így szólt:

Önnek mi jut eszébe az "ateizmus" kifejezésről, mire asszociál első sorban? Egyetlen szót írjon, amit képzettársít az ateizmushoz.

Itt csak arról írnék, hogy az egyes csoportokban mik azok a kulcsszavak, amelyek láthatóan többször megjelennek. A teistáknál gyakorta előforduló kifejezések: tagadás, istentagadás, hitetlenség. Többször előfordul valami ismerethiányra utaló szó (pl. téveszme, tévelygő, tudatlanság, és maga az ismerethiány szó is), megjelennek néhányszor az istentelenség és liberalizmus szavak, és gyakorta utalnak valami negatív jellembeli tulajdonságra (pl. elbizakodottság, arrogáns, céltalanság, magány, gyűlölet, nihilizmus stb.) Az agnosztikusok kevesen voltak, hogy efféle gyakoriságot mérni lehessen náluk, de az istentagadás náluk is többször előforduló asszociáció. A személytelen istent elképzelhetőnek tartóknál sokszor megjelenik a szabadsággal, szabadgondolkodással, gondolkodással kapcsolatos asszociációk, azonban a hitetlenség, istentagadás is gyakran előforduló kifejezések. Az ateistáknál is szintén gyakori elem a szabadság, gondolkodás, emellett az értelem, nyitottság, felvilágosodás, intelligencia, józan ész, függetlenség is sűrűn fordulnak elő.

Kérem, értékelje egy hétfokú skálán, mennyire tartja fontosnak a racionális gondolkodást általában.

Itt átlagokat számoltam.

52.png

Szubjektív-objektív témakör következik, a kérdés pontosan így szólt:

Ön szerint melyik a fontosabb?

 

a) Az objektív (általános) tapasztalat

 

b) A szubjektív (egyéni) tapasztalat

 

c) A kettő egyformán fontos

53.png 54.png
55.png 56.png

Kérem, írja le röviden, de egész mondat(ok)ban, hogy milyen esemény hatására változna meg a világnézete.

Ez kifejtős kérdés volt, ami miatt nehezebben kiértékelhető, de nagyon lényeges kérdés. Számos egyén írta azt, hogy semmilyen esemény hatására nem változna meg a világnézete, vagy legalábbis nem tud ilyet elképzelni. Első körben őket veszem számba, vagyis hogy az egyes csoportok mekkora hányada írt efféle választ. Nem lehet egzakt számokat mondani, mert az egyes vélemények meglehetősen árnyaltak, de azt mondhatom, hogy a teisták kb. 47%-a írta azt, hogy nem változna a világnézete semmilyen esemény hatására, vagy hogy nem tud elképzelni ilyen eseményt. Az agnosztikusoknál ez az arány nagyjából 29%, a személytelen istent elképzelhetőnek tartóknál 18%, az ateistáknál pedig 26%. Egyébként pedig a teistáknál gyakori, hogy a tapasztalatot, egyéni tapasztalatot tartják megfelelő oknak a kitéréshez, emellett ritkán, de megnevezik Istent is, hogy ő tudná megváltoztatni a világnézetüket. A két középső csoportról nem írok bővebben, mert kevesen vannak ahhoz, hogy ilyen téren képet lehessen alkotni róluk. Az ateistáknál többször is előjött az a válasz, hogy semmilyen esetre sem lenne hívő, mert ha bizonyítékok lennének Isten létére, az már nem hit lenne. Egyébként pedig a személyes találkozás és a tudományos bizonyítékok jelennek meg hangsúlyosabban náluk.

Kérem, értékelje egy hétfokú skálán, mennyire tartja fontosnak a feltétlen hit meglétét az életben.

Az egyes csoportok átlagait számoltam ki.

57.png

Kérem, értékelje egy hétfokú skálán, mennyire hisz a horoszkópokban.

Ennél a kérdésnél mind a négy csoport viszonylag alacsony pontszámot jelölt meg átlagosan.

58.png

Kérem, értékelje egy hétfokú skálán, mennyire tartja fontosnak, hogy ismerje az igazságot általánosságban véve.

Szintén átlagokat adtam meg.

59.png

Kérem, írja le röviden, de teljes mondat(ok)ban megfogalmazva, hogy ön mit, vagy milyen módszert tart a leghatékonyabbnak az igazság megtalálásához.

A teisták sok esetben adottnak tekintenek egy igazságot, többnyire a Bibliát vagy Jézust, és annak megismerési módjáról alkotnak véleményt (pl. alázat, ima). Fontosnak tartom megemlíteni, hogy van, aki úgy véli, az Istennel töltött idő közben kap új „ötleteket” (ő is idézőjelbe rakta). Kis számban ugyan, de megjelenik azonban itt is az objektív vagy tudományos vizsgálat fontossága, de ennél többen vannak, akik a szubjektív igazságot emelik ki, vagy akik nem tartják egyértelműnek, mi az igazság. Nem elhanyagolható azok száma, akik az olvasást, információszerzést tartják a megfelelő módszernek. És többen vannak olyanok is közülük, akiknek nincs elképzelésük az igazság megkeresésének módszerére. Az is többször előfordul, hogy a válaszadó visszakérdez, milyen típusú igazságra gondoltam. Az ateisták túlnyomó többségében a tudományos módszert említették meg, illetve ebből is többször a tesztelhetőséget, kísérleteket, és kevesebbszer a racionalitást. Ezen felül az oktatást is fontosnak tartják.

Nézzük, az igazságot mint olyat, melyik állítás jellemzi.

Melyik állítással ért egyet leginkább?

 

a) 1 igazság van, nem lehetnek egyszerre igazak egymásnak ellentmondó állítások.

 

b) Sok igazság van, és egy-egy szemlélet 1-1 igazságot képvisel, s mindegyiket (vagy legtöbbjüket) el kell fogadnunk mint az adott személy igazságát.

 

c) Nincs igazság.

 

Volt egy egyéb lehetőség is, ezek közül, amelyek egyértelműen beleillettek az előző három válasz közül valamelyikbe, azt oda soroltam, amelyik nem, az „nem egyértelmű” (NE) elnevezést kapott.

60.png 61.png
62.png 63.png

Igazán figyelemre méltó, hogy a két középső, bizonytalanabb csoportnál kiemelkedően magas az a felfogás, miszerint sok igazság van.

Ön szerint igaz az a felfogás, hogy az igazság boldoggá tesz?

 

a) Az igazság ismerete boldogít.

 

b) Az igazság ismerete és a boldogság között nincs összefüggés.

 

c) Az igazság ismerete éppen a boldogság útjában áll. A tudatlanság boldogít.

 

64.png 65.png
66.png 67.png

Kérem írja le röviden, de teljes mondat(ok)ban, mi lehet az oka Ön szerint a különböző vallások és felekezetek létezésének.

A teistáknál sokszor hivatkoznak a kultúrák közötti különbségére, de a Bibliának eltérő magyarázataira is. Többször előfordul a hatalom- és pénzvágy a vallási vezetők részéről. Számos esetben írnak arról, hogy a különböző vallások az Isten felé vezető különböző utak, vagy legalábbis azt, hogy az ember sokféleképpen próbálja Istent keresni. De vannak, akik arra hívják fel a figyelmet, hogy a saját vallásuk az igaz, a többieket megtévesztette valami, pl. a Sátán, csalódások, vagy az, hogy kényelmetlennek tartják az eredeti vallást. Egy kommenthez itt megjegyzést fűznék: „Az, hogy van Isten, aki elültette a hitet az emberekben. Mégis megint mit válaszoljak erre? Úgy érzem, a készítő ateistáknak írta ezt a kérdőívet.” Ez tévedés, vallásos szemszögből is szintúgy érdekes a kérdésfeltevés, hiszen éppen arra voltam kíváncsi, hogy ha valaki hisz egy adott vallás Istenében, hogyan magyarázza a többi vallás létezését. Természetesen az ateisták szemszögéből is ugyanúgy érdekes a kérdésfeltevés, ugyanis meg kell mondaniuk, miért van ez a késztetés az emberben, hogy higgyen. Kifejtős kérdés lévén a két középső csoportot szokás szerint nem elemzem, azonban reagálnék egy agnosztikus kommentre: „Mi? na mi? az elszigeteltség, és határok. Az amiért kialakultak a kulturális különbségek. Mérhetetlenül ostoba egy kérdés.” Mivel a kérdőív különböző világnézetű személyekhez szólt, ezért a válasz nyilvánvalóan nem lehet triviális, mint ahogy azt a kedves Válaszadó gondolja. Ez nem azt jelenti, hogy nekem mint kérdezőnek nincs saját véleményem, de a kérdés nem azért lett feltéve, hogy megtudjam a választ, hanem mert kíváncsi voltam mások véleményére. „Ha ebbol nem tudja maga levonni a tanulsagot, ott baj van.” Ugyanazt tudom felelni erre a kommentre is, mint az előbbire. Az ateisták a tudatlanságot, félelmet nevezték meg az egyik legfőbb oknak, illetve a kényelmességet, miszerint mennyivel könnyebb hinni egy kitalált dologban, mint utánajárni a dolgoknak. Néhányan úgy gondolják, hogy a vallásnak evolúciós szerepe van. A különbözőséget a kultúrák közötti különbségre vezették vissza többnyire. Nagy szerepet adtak a hatalomnak és a manipulációnak is.

Mi a véleménye a szabad akaratról?

 

a) Sorsunkat Isten előre elrendelte, nincs választásunk.

 

b) Sorsunk determinált, minden történés az ok-okozat láncolatának egyértelmű részese.

 

c) Isten szabad akaratot adott nekünk.

 

d) Csak a saját szabad akaratunk határozza meg, mit teszünk.

 

e) Tetteinket részben a szabad akarat irányítja, részben pedig determináltak.

 

68.png 69.png
70.png 71.png

Időutazás következik:

Egy ötfokú skálán értékelve mennyire tartja valószínűnek, hogy az ember képes lesz a múltba utazni?

72.png

Evolúció:

Melyik állítás áll Önhöz a legközelebb?

 

a) Isten 6 nap alatt teremtette meg a világot, a fajokat pedig külön-külön alkotta meg.

 

b) Isten teremtette a világot, a fajokat külön-külön alkotta meg, de ez egy hosszabb (akár milliárd éves nagyságrendű) időszakot is felölelhet.

 

c) Isten az evolúció folyamata által hozott létre új fajokat.

 

d) Isten elindította az evolúciót, és hagyta, hogy az utána magától bontakozzon ki.

 

e) Isten nem vett részt az élővilág megalkotásában.

 

Külön kategóriában jelölöm, akinek nem egyértelmű a válasza.

73.png 74.png
75.png 76.png

 

Egy hétfokú skálán, kérem, jellemezze, hogy Ön szerint az evolúcióelmélet elterjedése mennyiben járult hozzá egyben az ateizmus elterjedéséhez is.

Megint csak átlagokat számoltam.

77.png

Ön szerint az evolúcióelmélet ellentmond a keresztény Isten létezésével?

 

a) Igen

 

b) Nem

 

78.png 79.png
80.png 81.png

Nézzük, kik mit mondanak az evolúcióelmélet bizonyítottságáról.

Melyik állítás áll Önhöz a legközelebb?

 

a) Az evolúcióelmélet szilárd bizonyítékokon alapszik.

 

b) Az evolúcióelmélet a tudomány mai állása szerint igaz, de bízok benne, hogy a tudomány fejlődésével meg fog dőlni.

 

c) Az evolúcióelmélet hamis tudomány, mert hamis bizonyítékokon alapszik.

 

Akiket nem lehetett besorolni
az egyénileg megadható válaszai alapján, nem egyértelműként (NE) jelöltem.

82.png 83.png
84.png 85.png

Ön szerint melyik definíció írja le leghelyesebben az evolúcióelmélet lényegét?

 

a) Az evolúcióelmélet célja, hogy az egyszerű baktériumokból végül kialakuljanak a gondolkodó emberi lények.

 

b) Az evolúciónak nincs célja, csakis véletlenszerű folyamatok összessége. Az az élővilág, amit látunk, pusztán egy esetlegesség.

 

c) Az evolúció a véletlenszerű mutáció és a nem véletlenszerű szelekció elvén működik, és a környezet határozza meg, hogy mely egyedek a legéletképesebbek.

 

d) Nem tudom.

 

86.png 87.png
88.png 89.png

Ön szerint az ember egy állat?

 

a) Az ember az állatvilág része, és nem több.

 

b) Az ember ugyan az állatvilág része, de van benne valami szellemi többlet.

 

c) Az ember nem az állatvilág része, hanem Isten az állatoktól függetlenül hozta létre.

90.png 91.png
92.png 93.png

Most egy pillanatra vonatkoztasson el hitétől, szemléletétől, és tételezzük fel azt, hogy be van bizonyítva, hogy Isten teremtette a világot, mégpedig evolúció által. Ezt kiinduló pontnak tekintve, kérem, fogalmazza meg röviden, de teljes mondat(ok)ban, hogy Ön szerint Isten miért alkotta meg így az élőlényeket.

A teisták jó része annyit felelt erre, hogy mert így tetszett Istennek, sok esetben művészhez hasonlították. Többen azt írták, hogy Isten szórakozásból tette ezt. Sokan nem tudtak közülük a kérdésre válaszolni, illetve többen nem is tartják fontosnak, hogy ilyen kérdésben Isten szándékát kutassák. Az ateistáknál is sokszor előkerült a szórakozás és unaloműzés mint ok, néhányan a rendszer szépségét látták benne, többen pedig nem tudták elképzelni, hogy hogyan alkothatott volna Isten ilyen módon, némelyek meg is jegyezték, hogy az efféle Isten gonosz. Világnézettől függetlenül elég sokan értelmetlennek tartották a kérdést, ezért úgy gondolom, tartozok egy kis magyarázattal. A kérdés azért lett feltéve, mert kíváncsi voltam, hogy hogyan tudják összeegyeztetni az egyes emberek Istent és az evolúciót. Tudvalevő, jelentős azok száma, akik összeegyeztethetetlennek tartják, de szintén nem elenyésző azon emberek száma, akik a kettőt együtt kezelik, úgy gondolkodnak, vagy legalábbis nem tartják ezeket egymást kizáró dolgoknak. Akik nem tudtak válaszolni, az ő kommentjük teljesen érthető válasznak minősül, de akik nem vonatkoztattak el a saját nézetüktől, azok nem értették meg a kérdést. Ugyanis amikor megadunk bizonyos alapfeltételeket, akkor nem foglalkozunk azzal, hogy a valóságban ezekre milyen bizonyítékok vannak, mert most nem az a kérdés. A kérdés célja az volt, hogy mi következik abból, ha a két dolgot összevegyítjük.

Jönnek a társadalmi kérdések, először is:

Mi a véleménye a nők és a férfiak szerepéről?

 

a) A férfiak a teremtés koronája, és Isten a nőket pedig azért teremtette, hogy a férfiak segítőtársai legyenek.

 

b) Jó, ha inkább a férfiaké a vezető szerep, amelynek evolúciós okai vannak.

 

c) Isten szemében minden ember - így tehát férfi és nő, nő és férfi - is egyenlő.

 

d) A lehető legnagyobb mértékben törekedni kell arra, hogy a férfiak és nők egyenlőek legyenek a társadalomban.

 

e) Jó, ha inkább a nők kezében van a vezetés, mint a férfiakéban. Volt egy egyéb lehetőség is.

 

94.png 95.png
96.png 97.png

Mi a véleménye a homoszexualitásról?

 

a) A homoszexualitás bűn. Nem szabad legalizálni a melegházasságokat.

 

b) A homoszexualitás abnormális eltérés, nem szabad legalizálni a melegházasságokat.

 

c) Tolerálom őket, azonban a házasságukat nem legalizálnám.

 

d) Tolerálom őket, és a házasságukat is legalizálnám, azonban nem engedném, hogy gyerekeket fogadjanak örökbe.

 

e) Mind a házasságot, mind az örökbefogadást is legálissá tenném a homoszexuálisok részére.

 

Szintén volt egy egyéb lehetőség.

98.png 99.png
100.png 101.png


Kérem, jellemezze egy 7+1 fokú skálán, hogy Ön milyen mértékben tartja magát homoszexuálisnak. A válaszadás nem kötelező. (0 - aszexuális; 1 - teljes mértékben heteroszexuális; 4 - 50-50%-ban biszexuális; 7 - teljes mértékben homoszexuális.)

Itt nem átlagot számoltam, ugyanis aki 0-t jelölt, az nem a skála egyik szélén, hanem a skálán kívül helyezkedik el. Ehelyett azt vizsgálom, hogy melyik csoport melyik számot milyen arányban jelölte meg. Azok arányát is jeleztem, akik nem válaszoltak (NV) a kérdésre. Ennél a kérdésnél csak a teisták és ateisták értékeit jelenítem meg, mert a másik két csoport grafikonja a kis létszámuknak és a sok válaszlehetőségnek köszönhetően irreleváns képet mutatna.

102.png 103.png

Mi a véleménye a szekularizációról?

 

a) Az állam és az egyház legyenek elválasztva egymástól.

 

b) Az állam és az egyház legyenek elválasztva, de bizonyos egyházak kapjanak támogatást.

 

c) Az állam és az egyház legyenek együtt kezelve.

 

Egyéb kategória is volt, amely ha nem volt besorolható az előző háromba, akkor nem egyértelmű.

104.png 105.png
106.png 107.png

Mind a négy csoportban tehát, ha nem is egyforma mértékben, de fölényben vannak azok, akik úgy gondolják, az államot és egyházat szét kell választani.

Ön szerint mennyire valószínű, hogy üldözik majd a keresztényeket Magyarországon a 21. században?

A skála mint általában, itt is 1-től 7-ig terjed, ahol az 1-es, hogy egyáltalán nem valószínű, a 7-es pedig hogy (szinte) teljesen biztos.

108.png

Ön szerint mennyire valószínű, hogy üldözik majd az ateistákat Magyarországon a 21. században?

A skála hasonló az előzőhöz.

109.png

Most képzeljen el egy olyan világot, ahol mindenki hisz a keresztény Istenben, Jézust pedig a megváltójának tartja. Kérem, írja le, hogy Ön szerint hogyan nézne ki és működne egy ilyen civilizáció.

A teisták jelentős része paradicsomi állapotokat társít ehhez a világhoz, sokan kifejezték, hogy békesség és szeretet uralkodna. Szintén sokan úgy gondolnák, hogy élhetőbb lenne, mint a jelenlegi, de abban is meglennének a konfliktusok, és elenyészően ugyan, de vannak, akik ugyanolyannak tartanák, mint a jelenlegi világunkat. Az ateistáknál rengetegszer előjött a (sötét) középkorhoz való hasonlítás, és az is, hogy a tudomány fejlődése lelassulna. Jelentős azok száma is, akik szörnyű, hierarchikus egyházállamot képzelnek el, papi uralommal, ahol elnyomják azokat, akik esetlegesen másképp gondolkodnának, vagy másmilyenek. Azonban nem egy kitöltő közülük úgy véli, hogy az azonos hit miatt kevesebb lenne a vallási háború, de megtalálnák másban a konfliktust. Többen hasonlónak tartanák a jelenlegi korral azért, mert szerintük jelenleg is a hívők vannak többségben.

Ennek a kérdésnek a parallelje:

Most pedig képzeljen el egy olyan világot, ahol mindenki ateista olyannyira, hogy nem is merül fel Isten létezésének lehetősége. Kérem, írja le, hogy Ön szerint hogyan nézne ki és működne egy ilyen civilizáció.

A teistáknál gyakran gondolnak erre a világra kaotikusként, ahol szeretethiány, erőszak van, és az önérdek kerül előtérbe. Számos válaszoló úgy gondolja, hogy a mai világunk is hasonló. Többen közülük úgy gondolják, nem maradna fenn sokáig, kipusztulna egy ilyen civilizáció. Az ateisták véleménye szerint első sorban a technikai fejlettség és az életszínvonal jóval magasabb lenne. Néhányan közülük úgy gondolják, hogy nagyobb békesség és tolerancia lenne. Jelentős azonban azoknak a száma, akik azt mondják, hogy az ateizmus önmagában nem elegendő egy élhetőbb társadalomért, így ez legfeljebb csak kis mértékben javítaná a helyzetet a mai, valós világhoz képest.

A bejegyzés trackback címe:

https://vilagnezet-felmeres.blog.hu/api/trackback/id/tr917232571

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása